Krótko o Licheniu Starym

Licheń Stary – jest wsią położoną we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Od połowy XIX w. Licheń jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim.
Obecnie jedno z większych sanktuariów maryjnych w Polsce (rocznie ok. 1,5 mln pielgrzymów i turystów), prowadzone przez księży marianów, przybyłych do tutejszej parafii w 1949 roku. Miejscem kultu religijnego jest Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Historia sanktuarium wiąże się z małym obrazkiem Matki Bożej, który zawiesił w pobliskim lesie Tomasz Kłossowski, kowal z Izabelina. Obrazek został namalowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, przez nieznanego malarza, na modrzewiowej deseczce. Malowidło przedstawia popiersie Najświętszej Maryi Panny spoglądającej w dół, posiadającej na piersi rozpostartego orła białego w koronie.

15 sierpnia 1967 roku Kardynał prymas Polski – Stefan Wyszyński, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej, przy udziale ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Antoniego Pawłowskiego, wielu innych biskupów, kilkuset księży, zakonników i zakonnic oraz 150 tys. wiernych, dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Korona została przysłana przez papieża Pawła VI, który nadał obrazowi tytuł: Maryja – Bolesna Królowa Polski. Obecnie obraz znajduje się w głównym ołtarzu nowej Bazyliki.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych. W dzwonnicy mierzącej 68 m umieszczono dzwon "Maryja Bogurodzica" ważący prawie 15 ton. Jest to największy dzwon w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie. Odlany został w ludwisarni Enriko Campanniego pod Mediolanem. Ma średnicę 3,12 m, wysokość 4,40 m. Wykonany został ze spiżu, a jego 400-kilogramowe serce każdego dnia oznajmia zbliżające się południe. Nieopodal nowej świątyni zostały umieszczone także inne dzwony: ważący 11,6 ton – "Józef" o wadze serca 270 kg, ważący 5,6 ton – "Piotr" (serce 120 kg) oraz ważący 3 tony – "Paweł" (serce 70 kg) będącymi jednymi z największych wykonanych dotąd w Polsce, w ludwisarni Janusza Felczyńskiego w Przemyślu.

Widoczna z daleka kopuła bazyliki ma 45 m wysokości i 25 m średnicy. W Sanktuarium znajdują się także największe w kraju organy. Mają one 157 głosów i ok. 20 tys. piszczałek.
Instrument, pod względem wielkości jest trzeci w Europie i trzynasty na świecie. Składa się z pięciu części rozmieszczonych w nawach oraz w prezbiterium bazyliki. Organy zostały poświęcone i oficjalnie oddane do użytku na początku lipca 2007 roku.
Główna część organów, znajdująca się nad wejściem do bazyliki, waży 50 ton, a składa się na nią ok. 7 tys. piszczałek. Największa z nich mierzy 10 metrów. Piszczałki licheńskich organów wykonano w Polsce, Portugalii i Holandii.

Oprócz kościoła znajdują się w Licheniu także inne obiekty cenne dla pielgrzymów. W lesie grąblińskim została zbudowana droga krzyżowa oraz dwie kapliczki: duża i mała. W małej jest umieszczony kamień przyniesiony z głębi lasu grąblińskiego, mający wg wierzeń przedstawiać wypalone stopy Matki Bożej.

Z uwagi na swoje położenie nad jeziorem Licheńskim miejscowość jest także atrakcją dla wędkarzy. Jezioro Licheńskie jest klasycznym jeziorem rynnowym o silnie rozwiniętej linii brzegowej. Jezioro charakteryzuje się wysokimi brzegami ze stromym dnem, oraz w dużej części otoczeniem lasami, nad jeziorem brak jest ośrodków wczasowych i rekreacyjnych. Wody jeziora są włączone w obieg wody chłodzącej elektrowni Konin i Pątnów Zespołu Elektrowni PAK.

Źródło Wikipedia
Noclegi w Licheniu Starym

Zapraszamy do cichego i spokojnego miejsca, gdzie będą mogli Państwo wypocząć po dniu pełnym wrażeń.

Dom noclegowy P.H.U. Margit w Licheniu Starym - oferuje noclegi oraz na życzenie pełne wyżywienie w chwalonej kuchni oferującej dania domowe.

Atrakcyjne położenie w centrum Lichenia zapewnia bliskość wszystkich atrakcji.
300 metrów do Sanktuarium,
300 metrów do jeziora,
300 metrów las.

Obsługujemy wycieczki, grupy zorganizowane, osoby prywatne oraz zakwaterowania pracownicze oferując 69 miejsc noclegowych.

Noclegi w pokojach 2,3,4 i 5 osobowych.
Wszystkie pokoje wyposażone w TV, Internet Wi-Fi oraz łazienkę.

Gwarantowane bezpieczne miejsce parkingowe oraz ceny już od 20zł za dobę !!

Prowadzimy informację turystyczną.

Pensjonat czynny przez cały rok, 24h na dobę.
Zapraszamy.


P.H.U. Margit Gabriel Sobczak
ul. Wesoła 15
62-563 Licheń Stary

tel./fax: +48(63) 270 77 77
tel.kom.: +48 601 762 054
e-mail: phumargit@gmail.com

Znajdź NasKilka fotek z Lichenia

Słowa kluczowe: nocleg, noclegi, pokoje, kwatery, Licheń Stary, pensjonat, dom noclegowy, guesthouse, accommodation